Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Dikdörtgen Vücut Tipi

Kategori: Gelinlik Seçimi - 108 viewsYorum Yazın
Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Dikdörtgen Vücut Tipi

Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler  Dikdörtgen Vücut Tipi

 

Önceki yazımızda düğün gününün önemi ve 2017 gelinlik modellerine en çok nelerin ekleneceği hakkında küçücük de olsa bazı bilgiler vermiştik. Ve her mankende duran gelinliğin sizde de güzel duracağı anlamına gelmediğini belirtmiştik. Burada kendiniz açısında bazı kriterleri göz önünde bulundurmanız ve buna göre gelinlik seçiminde bulunmanız gereklidir.

Satış politikaları sizi sakın aldatmasın. Düşününki kilolu bir cansız manken üzerinde özene bezene yapılmış bir gelinlik hiç gördünüz mü? Göremezsiniz (İstisnalar kaideyi bozmaz :)). Satıcıların öncelikli planları, albeniyi arttırmak ve sizleri kendilerine çekip binlerce lirayı önlerine sermenizi sağlamaktır. Ancak siz kendinizi bilirseniz onlara pabuç bırakmayacağınıza bizler eminiz. İşte bu kararlılığınızı arttırmak ve sizi daha da bilinçlendirmek için gelinlik seçiminde belli başlı vücut tiplerini sizler için derledik. Hadi birlikte inceleyelim…

  • Dikdörtgen Vücut Tipi

Dikdörtgen tipli vücutlar adından da anlaşılacağı gibi aynı hatlarda giden omuz, göğüs, bel ve kalçalara sahip olan vücut şeklidir. Çok zayıf göğüs ve kalçanın hiç olmadığı dümdüz bir yapı olarak tabir edildiği gibi hafif kilolu kişilerde de aynı durumu düşünebiliriz. Bu tarz bir yapıdaki vücutta maalesef bel kıvrımını ve göğüsleri ön plana çıkarmak çok zor oluyor. Bu durumda korse kullanmanız ve göğüs kısmınızı daha dolgulu göstermek için gelinliğin altından dolgulu sütyen diktirerek göğüsleri de olduğundan biraz daha büyük göstermeniz sizler için daha faydalı olacaktır. Hafif kilolu göğüs kısmında problem olmayan gelin adaylarımız sadece göbekteki ve yan taraflardaki kalınlıkları örtmek için korse kullanmaları gerekecek gibi. Biraz sıkışacaksınız ama güzel olmak kolay değil gibi 🙂

Dikdörtgen vücuda devam edelim. 90-60-90 olarak ifade ettiğimiz en uygun beden ölçülerini göz önüne alarak, bazı gelinlik tasarımcıları dikdörtgen vücutlar için ölçüler vermekteler. Ancak bu ölçülere biz karşı çıkıyoruz. Verdikleri ölçüler nedense her seferinde çok zayıf gelin adaylarımız için oluyor. Bu ölçüleri 87-69-87, 85-68-88, 83-71-85 şeklinde söylüyorlar. Ancak sizin yapacağınız şey kendi ölçülerinizin oranı bunlara benziyor mu? Siz yapmanız gereken kendi ölçülerinizi alıp, bu ölçülerin orantılarının, verilen ölçüler gibi birbirlerine yakın olup olmadığını anlayabilmeniz olacaktır.

Dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adayları olarak bunların tamamını göz önüne aldığınızı düşünürsek, sıra geldi hangi tarz gelinlikleri seçmemiz gerektiğine. Dümdüz ölçülerle belli dokunuşlar yapabileceğimiz gelinliklerimizde öncelik straplez gelin modeli tercihleri olacak.

dikdortgen vucut tipi gelinlik modeli

dikdortgen vucut tipi gelinlik modeli

Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler  Dikdörtgen Vücut Tipi

 

Model belli, yukarıda belirttiğimiz durumları da ölçülerinize göre gelinliğinize eklediğinizi var sayalım. Bu durumda Straplez gelinlik modelinde yaka olayını tamamen sizin zevkinize bırakmaktan başka çaremiz kalmıyor. Özellikle gözleri göğüslere toplamak istiyorsanız M yaka, biraz uzak dursunlar diyorsanız düz yaka straplez tercih edebilirsiniz.

Size bırakmamın sebebini şöyle açıklayayım. Vücut tipiniz düz bir yapıya sahip. Muhakkak gözleri bir noktada toplamanız gerekecek. Göğüsler, bel yada kalça. Kalça için bir şey yapacak bir durumumuz yok. Bu yüzden etek kısmınızda biraz daha dökümlü modeller seçmeniz gerekecek. Eğer bacak boyunuz uzunsa yırtmaçlı modellerle ilgiyi oraya çekerseniz göğüslerde ve omuzlardaki ilgiyi azaltmak için, göğüslerde düz yaka kullanılabilir, omuzlara ise dantel askılar veya dantelli şal kombinleri kullanabilirsiniz.

Uzun yada kısa boylu gelin adaylarımızın bel kısımlarını ortaya çıkarmak için kullanacakları bir diğer unsurda kemer. Ancak kemer özellikle zayıf olan gelin adaylarımızda daha iyi durmaktadır. Bacaklar kısa, yırtmaç bana göre değil, straplez beni bozar yani ben daha mutaassıp biriyim derseniz yine beli ve omuzları öne çıkarmaktan başka çareniz kalmıyor. Straplez istemediğinizi varsayarsak yuvarlak yakalı ancak göğüsten boğaza doğru dantel işlemelerle straplez sitilini biraz daha basitleştirebilir, omuz kısımlarını ise dantel askılar ile bir nebze olsun kapatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Güzel Gelinlik Seçimi İçin Neler Yapılmalıdır? başlıklı makalemizde duvak modelleri, gelin ayakkabısı ve gelin makyajı hakkında bilgiler verilmektedir.


GüzelGelinlik

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Dikdörtgen Vücut Tipi (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Aysun dedi ki:

    Dikdörtgen vücutlu bir bayan olarak ben düğünümde straplez bir model seçmiştim. Korse yardımı ile beli korsajlı ve aşağıya doğru balık gibi süzülen bir modeldi. Çok rahat hissetmiştim kendimi. Arkadaşlara tavsiye ederim.

YORUM YAZIN