Uzun Kollu Gelinlikler

Kategori: Gelinlik Modelleri - 189 viewsYorum Yazın
Uzun Kollu Gelinlikler

Uzun Kollu Gelinlikler 

 

Çok eski yıllardan beri kullanılan uzun kollu gelinlikler günümüzde daha popüler olmuş durumdadır. Bileğe kadar uzanan uzun kolun dört çeşidi bulunmaktadır. Omuzdan bileğe kadar düz inen ve kolu saran kollar, omuzdan bileğe kadar inen ve bilek kısmında manşet olan kollar, omuzdan bileğe kadar inerken aynı zamanda orantılı bir şekilde bollaşan tıpkı İspanyol paçaları anımsatan trompet kollar, omuzdan dirseğe kadar düz ve saran dirsekten bileğe kadar İspanyol kol gibi açılan ve bilekte tutturulmuş kol çeşitleri bulunmaktadır. Fakat en fazla kullanılan ve tercih edilen uzun kol tipi, omuzdan bileğe kadar düz inen kollardır. Omuzdan bileğe kadar inen düz kollarda kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Omuzdan bileğe kadar uzanan dar uzun kollarda genellikle güpür ve dantel gibi tok kumaşlar kullanılmaktadır. Omuzdan bileğe bol uzanan kollarda ise ipek kumaşlar kullanılır ve bu kumaşların üzerine dantel yada güpür dikilir.

Uzun kollu gelinliklerin kol kumaşları ile gelinliğin bedeninde kullanılan kumaşlar genel olarak aynı olmaktadır. Uzun kollu gelinliklerde en çok tül, şifon, dantel ve brode kumaşlar kullanılmaktadır. Brode kumaşı olarak bilinen kumaş, nakışlı Fransız dantelidir. Brode kumaş tül kumaş üzerine Fransız dantelinin işlenmesiyle ortaya çıkmaktadır. Eğer gelin adayları Vintage bir görünüme sahip olmak isteyen gelin adayları ipek kumaştan yapılmış gelinlik eteklerini ve üst kısım olarak da yoğun danteli tercih etmeleri gerekmektedir.

Eğer gelin adayları uzun kollu gelinliklerinin kollarını manşetli veya trompet olarak tercih edecekler ise V yaka gelinlik tercih etmeleri daha doğru olacaktır. Ayrıca bilinmelidir ki uzun kollu gelinliklerde her yaka tipi rahatlıkla kullanılabilir. Fakat yoğun dantel olan ve uzun kol olan gelinliklere en çok V yaka yakışmaktadır. Eğer gelin adayları gelinliklerinde kayık yaka kullanmak istiyorlarsa şifon organze kumaş kullanılarak tasarlanan kayık yakaları kullanmaları hem gelinliğe ayrı bir hava katacak hem de gelin adaylarının daha çık gözükmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda kayık yakayı armut vücuda sahip gelin adaylarının tercih etmesi kusurlarının kapanması açısından daha uygun olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Tek Askılı Gelinlikler başlıklı makalemizde Askılı Gelinlik Modelleri, askılı prenses gelinlik modelleri ve dantelli gelinlik modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.


GüzelGelinlik

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Uzun Kollu Gelinlikler (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Sinem dedi ki:

    Uzun kollu gelinlikler tesettür modellerinde ve kış düğünlerinde daha çok tercih edilir. Uzun kollu gelinli bir avantajdır aslında. Çünkü dantel ve tüller ile yada işlemeler ile gelinlik daha da zengin bir hale getirilebilir. Özellikle transparan gelinlikleri çok iyi süsler. Gelinlik seçerken bu ayrıntıları gözden kaçırmamak gereklidir.

YORUM YAZIN